9.9 C
Šilutė
2024 / 03 / 29

Ką daryti, kad jūsų būstu nesusidomėtų ilgapirščiai?

Ar jau skaitėte?

Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių. Nuotrauka Gerd Altmann iš Pixabay.

Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių, o iš jų kas dešimta – įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. Tokie nusikaltimai ypač padažnėja šventiniu laikotarpiu, kai mūsų namai dažniau lieka tušti, o mūsų dėmesys – nukreiptas kitur. Ypač tokia rizika padidėja tuomet, kai susigundome Naujuosius metus pasitikti ne namuose, bet kelionės į užsienį metu. Dėl šios priežasties „Bitės Profai“ kartu su Lietuvos policija dalinasi patarimais, kaip apsaugoti savo namus, kai esate išvykę švęsti didžiųjų metų švenčių.

- Reklama -

Pastaraisiais metais įsilaužimų ir vagysčių skaičius Jungtinėje Karalystėje išaugo net 20 proc., o žiemos sezonu pastebėtas net 36 proc. didesnis įsilaužėlių aktyvumas. Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, tokias tendencijas labiausiai nulemia tai, kad žmonės švenčių metu ryžtasi ilgesniam laikui palikti savo namus.


Būstas, sodyba, jaukūs namai – Statybų.info


„Pastaraisiais metais gyventojai vis dažniau susigundo švenčių proga išvykti į užsienį bei, pavyzdžiui, Naujuosius metus sutikti šiltuose kraštuose. Tai – rizikingas sprendimas, nes žiemos švenčių metu rizika sulaukti ilgapirščių ir taip padidėjusi: anksti temsta, ištuštėja gatvės, o namai ar žmonių turtas lieka be priežiūros. Kita vertus, atsisakyti suplanuotų atostogų neverta, tačiau būtina atkreipti dėmesį į kelis saugumo patarimus“, – sako R. Matonis ir kartu su „Bitės Profais“ dalinasi 5 patarimais, kaip apsaugoti savo namus bei turtą Naujuosius metus švenčiant svetur.

1 patarimas: nesigirkite brangiais pirkiniais ar dovanomis

Socialinių tinklų eroje viešai dalintis, džiaugtis ar net šiek tiek pasigirti gautomis kalėdinėmis dovanomis yra daugiau nei įprasta. Tai – smagu, tačiau, anot R. Matonio, kartu gali būti ir labai pavojinga.

- Reklama -

„Kviečiame atkreipti dėmesį, kad dabar plėšikai daugiausiai laiko ir dėmesio skiria ne pačiam plėšimo aktui, bet pasiruošimui – atidžiai stebimas pasirinktas būstas, jo šeimininkų gyvenimas. Tiriamos galimos kliūtys, stebima ne tik šeimininkų, bet net viso rajono veikla realiame gyvenime ir, žinoma, socialiniuose tinkluose. Būtent dėl pastarojo aspekto savo socialinių tinklų paskyrose nerekomenduojama girtis itin prabangiomis dovanomis ar pirkiniais, jų laikymo vietomis – taip galite tapti trokštamu plėšikų taikiniu, net jei iki tol jūsų adreso nusikaltėlių sąraše nebuvo“, – įspėja R. Matonis.

Jei pasidžiaugti prabangiu pirkiniu ar dovana vis tik norėsite, stenkitės neatskleisti svarbių detalių – kur dovana laikoma, kiek vertinga, kaip dažnai ir kur naudojama. Taip pat nerodykite vaikams vietų, kur padėti brangūs papuošalai, pinigai ar kiti vertingi daiktai, nes vaikai dažnai mėgsta tai kam nors papasakoti ar tuo pasigirti.

2 patarimas: atostogas planuokite privačiai

Nors Kalėdos jau praėjo, priešakyje dar laukia Naujųjų metų sutiktuvės ir su jomis susijusios linksmybės. Būtent šią naktį daugelis būstų gali tapti plėšikų taikiniu, nes įprastai esame linkę šią naktį sutikti ne namie. Anot R. Matonio, planų keisti nebūtina, tačiau pirmąja prevencijos priemone turėtų tapti šventės planavimas ne viešai.

- Reklama -

„Socialiniai tinklai profesionalių plėšikų stebimi nuolat, todėl net ir menkiausi mūsų veiksmai gali atskleisti daug svarbios informacijos. Pavyzdžiui, vartotojai dažnai internete aptarinėja tai, kaip planuoja sutikti Naujuosius metus, ieško kompanijos ir pasiūlymų švęsti. Tokie pokalbiai ir jų baigtys vagišiams gali atsakyti į labai svarbų klausimą – ar jūsų namai svarbiausią metų naktį liks tušti. Jei taip, jūsų būstas taip pat gali atsidurti planuojamų plėšti adresų sąraše“, – įspėja R. Matonis.

Anot eksperto, galimybių ar kompanijos paieškos savaime nėra blogos, tačiau žalos ir vėl gali pridaryti svarbios detalės – planuojamas išvykimo ir sugrįžimo laikas, maršrutas ir kitos, nusikaltimus planuoti padedančios detalės.

3 patarimas: pasirūpinkite tinkama apsauga

JAV atliktų tyrimų duomenimis net 83 proc. įsilaužėlių visada tikrindavo, ar namuose yra įrengta saugumo sistema, pavyzdžiui, signalizacijos, kameros ar kiti saugumo sprendimai. Daugiau nei pusė jų (60 proc.) nuspręsdavo ieškoti kito potencialaus taikinio, jei išsiaiškindavo, jog tokia sistema namuose vis dėlto yra. Be to, teigiama, jog į namus be saugos sistemų įsilaužiama net tris kartus dažniau.

Išmaniųjų saugumo sistemų naudą patvirtina ir „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas. Kartu ekspertas nuramina, kad dabar jas įsigyti, įdiegti ir naudoti yra itin paprasta, todėl nebelieka priežasčių saugumo sistemų namuose neturėti: „Šiandien net pačios kompaktiškiausios kameros gali itin daug. Pavyzdžiui, belaides „Arlo“ kameras galima lengvai sujungti su savo išmaniuoju telefonu ir jame bet kada stebėti kamerų transliuojamą vaizdą. O užfiksavusios bet kokį įtartiną judesį ar triukšmą, kameros pačios išsiunčia įspėjamąjį pranešimą į jūsų išmanųjį telefoną ir pradeda filmuoti. Taip pat jos saugo per paskutines 7 dienas užfiksuotus vaizdo įrašus internetinėje duomenų saugykloje, o svarbius ir reikalingus įrašus galima atsisiųsti ir turėti savo laikmenose neribotą laiką.“

4 patarimas: geras kaimynas gali pagelbėti

Šį šmaikštų posakį esame girdėję turbūt visi, tačiau jame yra ir dalis tiesos. Artimas draugas ar patikimas kaimynas gali padėti prižiūrėti namus, kol jūsų nėra namuose ir taip atlikti turbūt svarbiausią saugumo priemonę – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti.

„Dulkėmis ar smėliu užneštas įėjimo takelis, peraugusi kiemo žolė būstą stebintiems įsilaužėliams gali nurodyti, kad namuose nieko nėra. Net tokia smulkmena kaip perpildyta pašto dėžutė gali patvirtinti šį spėjimą. Idealiu atveju būtų gerai turėti jūsų būstą nuolat aplankantį žmogų, kuris tokiomis smulkmenomis pasirūpintų. Šių veiksmų tikslas – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti ir juose nuolat kas nors lankosi bei gyvena. Tokį būstą stebintys vagys, siekdami sumažinti riziką, imsis ramiau atrodančio namo ar buto“, – teigia R. Matonis

Pasak eksperto, jei jūsų namus aplankyti galinčio žmogaus nerasite, bent jau palikite atviras naktines užuolaidas, kad artimiausi kaimynai ir neišeidami iš namų galėtų pastebėti įtartinus judesius jūsų namuose.

5 patarimas: plėšikus taip pat galima apgudrauti

Nepaisant internete sklandančių patarimų ar rekomendacijų, skirtų namų saugumui užtikrinti, kiekvienas turime ir savo asmeninių apsaugos paslapčių – pinigus slepiame po antklode, įrenginius – spintoje, tarp rūbų, o dokumentus – už kabančių paveikslų. Sakoma, kad tai yra geriau negu nieko, tačiau visuomet verta galvoti kūrybiškiau.

„Gyventojai dažnai mano, jog paliktos įjungtos šviesos yra namų saugumo garantas išvykus. Vis tik prisiminkite, kad kiaurą parą namuose spiginanti šviesa taip pat gali sukelti įtarimų, kad bandoma kurti iliuziją, jog namai nėra tušti. Kita vertus, naudinga pagalvoti apie automatines šviesas, kurios įsijungia ir išsijungia automatiškai, jūsų iš anksto nustatytu laiku. Taip kuriamas natūralaus gyvenimo ritmo pojūtis ir iš tikrųjų gali pasirodyti, kad namuose verda gyvenimas“, – sako K. Špiliauskas.

Jei apie saugumui užtikrinti skirtus įrenginius bei priedus norite sužinoti daugiau, pagalbos visada galite kreiptis „Bitės“ tinklalapyje arba į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie bet kada patars bei atsakys į jums rūpimus klausimus. Be to, „Bitės Profai“ nemokamai aptarnauja visus klientus, nepriklausomai nuo jų naudojamo tinklo.

Jaunius Špakauskas
„Bitė Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas

- Reklama -

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Wizz Air toliau investuoja į tvariausių ir pažangiausių orlaivių parką Europoje

Vyriausybėms ir pramonės lyderiams iš viso pasaulio susirinkus į Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją (COP26), Europos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ skelbia naują itin svarbų veiklos etapą – tęsiamos investicijos į naujausius bei tvariausius...

Kelionės lėktuvu su vaikais naujoje realybėje: ką būtina įsidėmėti ruošiantis skrydžiui?

Įsibėgėjant vasaros sezonui, vis daugiau žmonių su savo atžalomis pradeda ruoštis kelionėms į mėgstamas atostogų šalis. Tam, kad kelionė nuo pat pradžių būtų sklandi, patariama iš anksto pasidomėti galiojančiais saugumo reikalavimais konkrečioje šalyje, į...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...

Kiemuose siaučia vagys: taikosi ir į kepsnines, lauko baldus

Atšilus orams dažnas ima aktyviau darbuotis lauke ir praleidžia daugiau laiko gryname ore. Savo ruožtu vagys šiltąjį sezoną turi daugiau progų atvirai apžiūrėti ir įvertinti gyventojų turtą, naujus pirkinius. Pastaruoju metu vis dažniau nusikaltėlių...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...