17.6 C
Šilutė
Trečiadienis, 28 liepos, 2021

5 svarbiausi įgūdžiai pradedantiesiems verslininkams

Ar jau skaitėte?

Antanas Bakšys.
Antanas Bakšys.

Pradėti kurti verslą – nėra misija neįmanoma, tačiau sėkmingai veiklai reikia mokėti ir žinoti daug įvairių dalykų: kaip samdyti žmones, kaip užtikrinti gerą komandos kultūrą ir klimatą, suprasti rinką ir jos poreikius, kurti paklausius produktus ir paslaugas, laiku mokėti mokesčius…

Nors pradedantieji dažniausiai nėra į visą tai pakankamai įsigilinę, ir Lietuvoje, ir pasaulyje yra daug sėkmingų jaunųjų verslininkų, kurie sukūrė didelius verslus neturėdami jokios ankstesnės patirties. Kaip ir kodėl jiems tai pavyko, o kiti niekaip neranda sėkmės formulės? Atsakymą pateikia jaunasis antrepreneris Antanas Bakšys, pasidalijęs penkiais svarbiausiais sėkmingo verslo kūrimui įgūdžiais.

„Galiu labai tvirtai pasakyti, kad visiškai nesvarbu, kiek tau metų, iš kokio tu miesto ir ką veikei iki šiol – tu dabar gali pradėti kurti savo verslą ir užauginti klestinčią pasaulinę kompaniją“ – įsitikinęs A. Bakšys.

Aktyvus vaikinas vadovauja įmonei „SearchNode“, kuri buvo inkubuojama jauno verslo akseleratoriuje Kauno technologijos universiteto (KTU) „Startup Space“. „SearchNode“ kuria vartotojų elgesį suprantančią paieškos sistemą el. parduotuvėms.

Jaunasis verslininkas daug vertingų žinių pasisėmė garsiajame JAV Silicio slėnyje vykusiame startuolių akseleratoriuje „Startup Bootcamp“. Kalifornijoje kartu su KTU „Startup Space“ komanda apsilankęs A. Bakšys turėjo galimybę pasiklausyti ir pabendrauti su didžiausiais JAV investuotojais, sudalyvauti jaunųjų verslininkų mokymuose.

5 svarbiausi įgūdžiai, kurie padės kurti klestinti verslą:

1. Būti tarp reikiamų žmonių

Vienam yra labai sunku siekti užsibrėžtų tikslų. Ne paslaptis, jog geri santykiai su žmonėmis, atveria naujas galimybes bei padeda sužinoti daug naujų dalykų.

Pavyzdžiui, pradedant kurti verslą, reikia suburti komandą. Jei iš anksčiau pažįsti žmones, su kuriais norėtum dirbti kartu, tau yra daug lengviau suburti stiprią, vienas kitą pažįstančių žmonių komandą.

Sukūrus pirmąją produkto versiją, tavo verslui reikės pirmųjų klientų. Jei gali nueiti pas pažįstamą, su kuriuo sieja geri santykiai – bus daug lengviau pabendrauti apie potencialų bendradarbiavimą, negu eiti pas visiškai nepažįstamą žmogų.

Tokia pati situacija nutinka ir kai reikia su kažkuo pasitarti dėl verslo vystymo. Jei iškyla klausimas, kaip pradėti verslo plėtrą į JAV rinką ir tu jau turi pažįstamą, kuris šioje srityje yra profesionalas, gali tiesiog pakviesti jį papietauti ir gauti atsakymus į labai svarbius klausimus.

Tai tik keletas pavyzdžių, parodančių, kad santykiai su skirtingų profesijų, išsilavinimo žmonėmis yra labai naudingi. Todėl būdami versle turime stengtis palaikyti gerus santykius su kuo platesniu pažįstamų ratu. Net ir sunkiose situacijose, kai norisi žmogų aprėkti ar net įžeisti – negalime pasiduoti emocijoms. Neigiamas emocijas sukėlęs pašnekovas galbūt už kelerių metų taps labai svarbiu klientu, partneriu ar investuotoju, nuo kurio priklausys ir dalis tavo verslo sėkmės.

Taigi, dalyvaukite renginiuose, burkitės į įvairiausias bendruomenes ir stenkitės turėti skirtingų sričių profesionalų pažįstamų ratą bei palaikykite šiltus santykius. Su kiekvienu žmogumi, nors ir kartais kaip sunku tai būtų, elkitės etiškai, nes niekada nežinai kada su juo vėl suves keliai.

2. Disciplina ir laiko planavimas

Svajonės be veiksmų liks tik svajonėmis, o veiksmai be svajonių ir liks tik niekur nevedančiais veiksmais. Norint kažką pasiekti, disciplinuotas gyvenimas yra veiksnys vedantis į tikslą.

Dauguma pasaulio verslo lyderių bei žymių kūrėjų susikuria asmeninės disciplinos taisykles: kėlimasis 6:00 valandą ryto, 50 valandų darbo savaitės grafikas, sveika mityba, knygų skaitymas, laikas su artimaisiais – tai tik keli pavyzdžiai iš verslo lyderių disciplinos taisyklių.

Siekiant aukštumų versle, ir tu turi turėti konkretų planą dienai, savaitei, mėnesiui. Darbas privalo būti tikslingas ir nešantis rezultatus. Jei pradėjęs darbą mąstai, ką čia dabar nuveikus, tai nėra gerai. Pasiimk popieriaus lapą, užsibrėžk tikslą ir nusistatyk ką turi padaryti, kad tikslą pasiektum.

Disciplina yra vienas pagrindinių sėkmės faktorių kuriant verslą. Mažiau vakarėlių, kryptingas darbas ir aiški dienotvarkė leis vykdyti planus daug greičiau negu blaškantis ir neturint pastovios darbo dienos.

„Žmogus išdrįsęs išvaistyti valandą savo laiko dar neatrado gyvenimo vertės“, – yra pasakęs Charles‘as Darwinas.

3. Kasdieninio mokymosi mentalitetas

Vystant verslą reikia turėti labai daug žinių bei patirties. Patirtį įgauname mokydamiesi iš savų ir svetimų klaidų bei iš kasdieninių darbo įvykių. Žinias įgauname iš kitų žmonių bei savarankiško mokymosi.

Galima drąsiai teigti, kad jeigu pradedantysis verslininkas savarankiškai nesimoko ir nesigilina į jo verslui aktualias temas – jis neužaugins sėkmingo verslo. Turiu omeny visiškai savarankišką mokymąsi, o ne nekryptingą ir kartais nelabai aktualų formalųjį švietimą.

Noriu paminėti kelis svarbiausius informacijos šaltinius, iš kurių privalome mokytis bei kuriuose galime rasti tinkamą informaciją:

a. Knygos. Perskaitykite mažiausiai vieną knygą per mėnesį. Nežinote kokias knygas skaityti? Prašau – šios be galo vertingos ir įdomios 20 verslo ir savęs tobulinimo knygų bus jūsų atspirtis.

b. Quora.com – rasite atsakymus į pačius įvairiausius ir netikėčiausius klausimus bei sužinosite itin daug naujų dalykų tiek apie verslą, tiek apie jūsų rinkos specifiką.

c. Coursera – nemokami kursai iš geriausių pasaulio universitetų. Mokykitės jus dominančių dalykų – nuo programavimo subtilybių iki sporto verslo detalių.

4. Rinkos supratimas ir sekimas

Pradedant restoranų verslą ir nieko apie šią rinką neišmanant, greičiausiai nepavyks sukurti sėkmingai veikiančio ir pelną generuojančio restorano. Tai galioja kiekvienai rinkai ir nišai.

Norint kurti produktus ir paslaugas tam tikrai rinkai, jūs privalote tą rinką žinoti, ją nuolatos analizuoti bei papildomai domėtis. Tik suprantant rinkos problemas, žinant kaip rinka vystėsi praeityje, galėsite sukurti tai, ko rinkai reikės.

Tačiau tai neturi jūsų išgąsdinti, jei pradėjote kurti verslą nežinodami savo rinkos. Pradmenis galima susirinkti labai greitai:

a. Susitikite bei susipažinkite su mažiausiai 10 jus dominančios rinkos profesionalų ir aptarkite jos problemas bei kaip įsivaizduojate rinkos ateitį.

b. Perskaitykite mažiausiai vieną knygą susijusią su jūsų rinka.

c. Užsiprenumeruokite mažiausiai trijų geriausių rinkos tinklaraščių (blog’ų) ir kas savaite peržvelkite naujus straipsnius. Greičiausiai šie tinklaraščiai bus tik anglų kalba. Tai jums leis sekti rinką ir naujausias jos tendencijas.

Įsivažiavę tęskite rinkos analizavimą bei iki pat karjeros pabaigos nesustokite domėtis rinka bei susitikinėti su žmonėmis dirbančiais „jūsų“ rinkoje. Tai leis įgyti didelį pranašumą prieš konkurentus ir kurti didelę paklausą turinčius produktus bei paslaugas.

5. Prisitaikymas

Gamtininkas ir darvinizmo idėjos autorius Ch. Darwinas kartą yra pasakęs: „Ne stipriausia rūšis, kuri išgyvena, net ir ne pati protingiausia, bet ta, kuri yra labiausiai reaguojanti į pasikeitimus“.

Mes gyvename itin dinamiškame ir greitai besikeičiančiame pasaulyje, gyvenimas kuriame niekada nesulėtės. Kas buvo reikšminga vakar (tam tikri įgūdžiai, žinios, žmonių ratas ir kt.), gali būti visiškai nebevertinga rytoj.

Prisitaikymas prie pasaulio kaitos mums leidžia gyventi naujomis sąlygomis ir išlikti situacijos bei rinkos viršuje. Be abejo, įgūdis yra geriausias, kai yra kombinuojamas su įžvalgomis, suteikiančiomis mums šviežią perspektyvą prieš patį pasikeitimą.

Pavyzdžiui, dabar vis daugiau ir daugiau žmonių supranta, kad pasikeitė šaltiniai iš kurių galima gauti žinių ir įgyti išsilavinimą. Seniau žmonės galėjo įgyti žinių tik universitetuose, mokyklose ir viešosiose bibliotekose. Atsiradus internetui viskas pasikeitė. Savarankiškas mokymasis, apie kurį kalbėjome šiame straipsnyje, leidžia įgyti žinių bei išsilavinimą ir be formalaus, be personalizuoto švietimo. Ir tai tik vienas iš pavyzdžių, kur ir kaip pasaulis keičiasi.

Todėl sekime kas vyksta pasaulyje, keiskimės, kai keičiasi pasaulis, ir išnaudokite šias galimybes savo versle.

Pabaigai norėčiau palinkėti kiekvienam jaunajam verslininkui įgyti šiuos penkis svarbius įgūdžius ir siekti verslo aukštumų. Tikrai yra dar daugiau svarbių įgūdžių, tačiau pradžioje būtina ištobulinti šiuos penkis. Neabejoju, jog turint šiuos įgūdžius, jūs galėsite sklandžiai ir profesionaliai vystyti savo verslą, kurti pasaulinius produktus bei paslaugas ir puikiai dėl to jaustis.

Eglė Šliurpaitė
Viešųjų ryšių projektų vadovė
Kauno technologijos universitetas

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...

Kiemuose siaučia vagys: taikosi ir į kepsnines, lauko baldus

Atšilus orams dažnas ima aktyviau darbuotis lauke ir praleidžia daugiau laiko gryname ore. Savo ruožtu vagys šiltąjį sezoną turi daugiau progų atvirai apžiūrėti ir įvertinti gyventojų turtą, naujus pirkinius. Pastaruoju metu vis dažniau nusikaltėlių...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...

Geros emocijos sugrįžta: spektakliai vasarą vyks DOMINO teatre be stogo

Po daugiau nei tris mėnesius trukusio draudimo organizuoti renginius DOMINO teatras šiandien džiaugiasi – jau nuo liepos mėnesio pradės rodyti spektaklius. Tiesa, išliekant renginių apribojimams uždarose erdvėse populiariausias komedijas kokybiško laisvalaikio teatras kvies pamatyti...

Prikelkite savo seną telefoną antram gyvenimui

Įsigijus naują telefoną visuomet kyla klausimas ką daryti su senuoju – parduoti, atiduoti ar pasilikti. Technologijų ekspertai siūlo neskubėti išmesti seno, bet dar veikiančio telefono ir jį panaudoti šiek tiek pakeitus jo paskirtį. Jūsų dėmesiui...

4 sėklos, kuriomis būtina praturtinti kasdienį racioną

Karantino mėnesiai primena apie save ne tik pakitusiomis kūno linijomis ir sunkumo jausmu, bet ir energijos stoka. Siekiantiems gerai jaustis, dietistė Vaida Kurpienė pataria atkreipti dėmesį į mineralinių medžiagų gausias sėklas ir kasdienį racioną...

Dronai Lietuvos policijoje: atidesnis žvilgsnis į įvykių vietas

Lietuvos policijos mokykla prisideda prie inovacijų policijoje diegimo. Kartu su Lietuvos teismo ekspertizių centro atstovais Kęstučiu Graželiu ir Henriku Vaitiekūnu, kurie yra ir mokymų instruktoriai, mokykloje vykstančiuose mokymuose pareigūnai mokomi pilotuoti bepiločius orlaivius, naudoti...

„Sodra“ atnaujina pensijas – daliai gavėjų jos didės

Kone kas aštuntas senatvės pensijos amžiaus sulaukęs gyventojas vis dar dirba ir daugelis jų jau šį ar kitą mėnesį sulauks atnaujintų – didesnių pensijų. Taip pat atnaujinamos ir dirbusiųjų neįgaliųjų netekto darbingumo (neįgalumo) pensijos. Iš...

Vasaros košmaras – geliantys vabzdžiai: vaistininkas pataria, kas padėtų apsisaugoti

Artėjant karantino pabaigai, laisvalaikį gryname ore ir nuotaiką gali sugadinti ne tik prastas oras, bet ir aplinkui zyziantys vabzdžiai: uodai, mašalai, vapsvos, akliai ir daugybė kitų. Vieni iš jų kėsinasi įgelti, nes yra alkani,...

Laura Mazalienė: „Karantinas išmokė ne tik būti, bet ir dirbti su vaikais“

Verslininkė, žurnalistė Laura Mazalienė su vyru Šarūnu karantino metu išgyveno tikrą emocijų karuselę: pečius užgriuvo nežinia dėl restorano „Vaflių namai“ ateities, ant plauko pakibo organizuojamos vestuvės, o namuose dėmesio laukė trys mažamečiai vaikai. Nors...

Įtampa pečių juostoje – vienas dažniausių nusiskundimų (video pamoka)

Masažai, SPA, įvairios kūno puoselėjimo procedūros vis labiau populiarėja,“ – teigia masažuotojas, kineziterapeutas ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas MARIUS JURGELAITIS. Daugiau kaip 10 metų praktine masažo veikla užsiimantis specialistas džiaugiasi, jog...

Vakar dienos audros ir liūties padarinių nuostoliai sieks 100 tūkstančių eurų

Didžiausia draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ registruoja klientų patirtas žalas dėl vakar dienos audringų ir lietingų orų didžiojoje Lietuvos dalyje. „Lietuvos draudimas“ prognozuoja, kad šios audros žaloms atlyginti prireiks 100 tūkstančių eurų draudimo išmokų, o...

Kai atrodys išmanieji miestai kai virš galvų skraidys dronai, o eismo spūstys bus retenybė

Kalbėdami apie 5G ryšį dažnai įsivaizduojame bokštus, antenas ir žaibiškai greitą internetą, leidžiantį sklandžiai atlikti vaizdo skambučius, be sutrikimų dirbti per atstumą ar per kelias sekundes atsisiųsti filmą. Tačiau retai susimąstome, kad penktos kartos...

Gyventojai grįžta į senas vėžes: pradeda sau leisti daugiau

Prasidėjusi vasara ir sumažėjusi baimė dėl keletą mėnesių šalį temdžiusios COVID-19 bangos paskatino gyventojus tęsti dar iki paskelbiant karantiną užsibrėžtus planus. Daugelis mano, kad šiuo metu yra puikus laikas pradėti verslą, įsigyti automobilį ar...

Imunitetas – kodėl turime juo rūpintis?

„Organizmą nuo įvairių infekcijų, tarp jų ir visiškai naujos COVID-19, apsaugo ne tik asmens apsaugos priemonės ir veiklos ribojimai, bet ir mūsų imunitetas. Ar mes susirgsime ir jeigu taip, tai kaip stipriai sirgsime, priklauso...
spot_img