Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Kateriai – ne tik pramogai

kateriaiKateriai yra nedideli laivai kurių vandentalpa neviršija 400 tonų. Šis vandens transportas nuo valčių skiriasi tuo, kad turi variklį, ir gali žymiai greičiau pasiekti norimas vietas. Pirmieji kateriai buvo lengvi vienstiebiai burlaiviai. Kateriai skirstomi pagal įvairiausius kriterijus. Pagal povandeninės dalies konstrukciją jie būna kiliniai ir plokščiadugniai, pagal plūdrumo tipą: skrodžiamieji, slystamieji, su povandeniniais sparnais bei su oro pagalve. Pagal paskirtį šis vandens transportas skirstomas į: nekarinius (keleivinius, krovininius, gelbėjimo, policijos, gaisrinės, turistinius) ir karinius (torpediniai, raketiniai, patrankiniai, greitieji atakos, patruliniai, traleriai). Šis vandens transportas naudojamas ir rimtam darbui ar gelbėjimo operacijoms, ir pramogai.

Ypač aktualūs policijos ir gaisrinės kateriai.
Policijai priklausantys kateriai, naudojami patruliuojant vandens telkiniuose. Jie paprastai naudojami didelėse upėse, uostų akvatorijose, poilsiavietėse, kur maudosi žmonės, ir kitose panašiose vietose, kur gali prireikti policijos pagalbos. Tokie kateriai naudojami jau nuo 20 a. pradžios. Dažniausiai jie turi galingus variklius, kad galėtų pasivyti vandeniu sprunkančius įstatymų pažeidėjus.

Gaisrinės kateris yra specializuotas, su siurbliais ir švirkštais, skirtas gesinti gaisrus pakrantėje ir laivuose. Pirmasis toks vandens transportas atsirado 19 a. pradžioje, kai buvo perdaryti vilkikai, ir juose įtaisyta gesinimo įranga. Tuo metu jie dažniausiai partempdavo degančius laivus. Šiandien gaisriniai kateriai primena ir vilkikus, ir jūrinius laivus. Gaisriniai kateriai taip pat naudojami gaisrams gesinti prieplaukose, uostų sandėliuose ir kitose patalpose. Šis vandens transportas turi neribotą kiekį vandens, nes jį siurbia tiesiai iš upės ar jūros. Jie gali būti naudojami kaip vandens tiekimo priemonė toliau krante dirbantiems gaisrininkams, kai šiems jo pritrūksta, pvz., kai 1989 m. San Franciske, po Loma Prieta žemės drebėjimo nutrūko vandentiekio magistralės, buvo pasitelktas gaisrinis kateris, kuris iššvirkščia 2,4 m³/s vandens iki 120 m nuotolio. Gaisriniai kateriai neretai pasirodo viešuose renginiuose, pvz., kai riekia pasitikti karo ar istorinius laivus. Jie į visas puses gali švirkšti vandens arkas, kartais nudažytas keliomis spalvomis. Šis vandens transportas kartais naudojamas pervežti gaisrininkus, gelbėtojus ar gydytojus ir jų įrangą į salas ar laivus, gabena antvandeninius gelbėtojus ar narus, perkelia laivų, kuriuose kilęs pavojus, keleivius į gelbėjimo laivus ir pan.

Kateriai, be abejo, naudojami ir pramogoms. Tiems, kas pasiilgo neišdildomų nuotykių, vėjo, greičio ir adrenalino dozių, nori  lėkti per vandenį ir mėgautis visais vasaros malonumais, gali patirti nepamirštamą  pasiplaukiojimą kateriais. Šios rūšies vandens transportas – puiki pramoga mėgstantiems aktyvias ir ekstremalias pramogas ant vandens, trokštantiems išbandyti tai, kas nepatirta. Galima pramogauti  po vieną, tačiau kartu su būriu draugų daug smagiau, plaukiant kateriu šalia visada būna grupė profesionalių katerių vairuotojų. Subūrus pačių geriausių draugų kompaniją, pasiėmus gerą nuotaiką, patogią aprangą, kepurę nuo saulės patirsite ekstremalią, tačiau neužmirštamą pramogą.

(Visited 204 times, 1 visits today)