Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Šilutės traumatologai jaučia demografinius pokyčius

Šilutės ligoninės Traumatologinio skyriaus vedėjas Adulis Valodska bei kartu pokalbyje dalyvavę gydytojai Audrius Budnikas ir Viktoras Šileikis sakė, kad ne tik žino, kada jiems padaugės darbo, bet ir jaučia, kad Šilutės rajono gyventojai sensta: daugėja vyresnių žmonių su traumomis, vadinamomis ypatingi šlaunikaulių lūžiai. Apie tai ir apie savo kasdienybę „Šilokarčemai“ ir papasakojo šio skyriaus medikai.

Vienas ilgiausiai dirbančių skyriaus vedėjų

A.Valodska – vienas ilgiausiai dirbančių skyrių vedėjų Šilutės ligoninėje. 1974 metais baigęs tuometinį Kauno medicinos institutą jis atvyko dirbti kaip vaikų gydytojas. Tokią mediko specializaciją nulėmė prieš jos pasirinkimą gimęs sūnus. Tačiau ši kryptis nebuvo labai dėkinga: dažnai vaikų ligos būdavo dingstis gauti mamoms biuletenį, būdavo pažeidžiamos gydytojų nustatytos procedūros. O po to, kai dėl ne visai teisingų tuometinės ligoninės vadovybės sprendimų kai kurių jo kolegų atžvilgiu, jam pasiūlė įgyti kitą specializaciją, gydytojas A.Valodska ilgai nedvejojo.

Pradžioje teko specializuotis į bendrosios chirurgijos kryptį. Vėliau galutinai buvo apsispręsta gilintis į traumatologiją. Tam reikėjo lankyti nemažai kursų bei išlaikyti kvalifikacinius egzaminus Vilniuje, Minske, Rygoje bei tuometiniame Leningrade. Vėliau, 1982 metais, teko imtis Traumatologinio skyriaus vedėjo pareigų.

Gydytojas prisimena, kad ėmė vadovauti vienam seniausių Šilutės ligoninės skyrių, kurio pradžią reikėtų laikyti 1954 metus. Čia kažkada šio krašto žmones gydė tokie medikai, kaip profesoriumi tapęs Jonas Stanaitis, gydytojas Tamoševičius, vaikų traumatologas B.Siaurusaitis ir kiti. Daugelis vėliau tęsė savo profesinę karjerą kitose Lietuvos ligoninėse.

Lovų skaičius keitėsi, kaip ir įranga

Laikai ir gydymo metodai skyrėsi, prisimena ilgametis vedėjas. 1974 metais Šilutės ligoninės traumų skyriuje buvo 40 lovų. Vėliau jų sumažėjo iki 25. Šiuo metu jų – 18. Jų užtenka, nors būna atvejų, kai tenka skolintis iš kitų skyrių (turima omenyje ne lovą, kaip fizinis objektas, bet ir kaip finansavimo šaltinis).

Šį pasikeitimą pirmiausia lėmė tai, kad šiais laikais gerokai į priekį pažengė medicina. Atsirado galimybė kaulų lūžius tvirtinti įvairiomis priemonėmis. Tai gerokai pažangiau nei seniau, kai, pavyzdžiui, kojos lūžis būdavo gydomas pakabinant ligonį su svoriu lovos gale. Dabar į pagalba atėjus kompiuterinei tomografijai žymiai paprasčiau diagnozuoti įvairias traumas. Iš karto matosi, kokių bėdų turi ligonis.

Kilnojamasis rentgenas yra didelis pagalbininkas operacijų metu. Medikamentai taip pat modernėja ir leidžia trumpinti buvimo ligoninėje laiką. A.Valodska vardijo, pavyzdžiui, 2009 metais vidutinis pacientų buvimas traumatologiniame skyriuje truko 6,7 paros, 2010 m. – 6,6, o 2011 m. – jau 5,6 paros. Žinoma, sakė vedėjas, ligoniai čia būna tiek, kiek reikia, tačiau šiuolaikinė medicina ligonius leidžia greičiau „ant kojų pastatyti“.

Labai pasitarnauja naujas artroskopas. Jis leidžia su minimaliu pjūviu operuoti kelio sąnarį. Suprantama, pasveikimo laikas taip pat trumpėja. Traumatologų žinioje yra dvi operacinės: vadinamoji „švarioji“ ir ta, kuria naudojasi drauge su chirurgais. Tad šiandien yra pakankamai modernios įrangos, kad Šilutės medikų atliekamos operacijos būtų ir paprastesnės, ir gijimas greitesnis.

Vedėjui naktimis budėti nebereikia

Ilgametis skyriaus vedėjas pasakojo, jog šiandien Traumatologiniame skyriuje yra penki gydytojai ir vedėjas. Dar iš Klaipėdos atvažiuoja konsultuoti bei operuoti keli gydytojai. Šis skaičius nusistovėjo prieš keletą metų. Pokalbyje dalyvavęs gydytojas A.Budnikas 2007 metais atvyko iš Kauno. Tuo metu buvo rimta krizė medicinos srityje ir medikai sprendė, ką toliau daryti. A.Budnikas juokavo, kad Šilutė buvo vakariausias miestas kelyje iš Lietuvos… O jei rimtai – gydytojas aistringas žvejys, jis labai dažnai čia atvažiuodavo iš Kauno.

Gydytojas V.Šileikis namo į Šilutę grįžo iš JAV. Ten įgijo patirties, tad dabar gydo mūsų krašto ligonius. Kiti gydytojai taip pat aukštos kvalifikacijos, puikiai atliekantys savo pareigas.

Budėjimas – vienas iš mediko darbo kasdienybės sudedamųjų dalių. Tai nėra labai paprasta, nes po darbo dienos reikia likti nakčiai su ligoniais. O kitą dieną vėl darbas. Tačiau tai būdas medikams papildomai užsidirbti. Dabar atėjo toks laikas, kai A.Valodska gali nebebudėti. Tačiau prisiminė vieną atvejį, kai prieš keletą metų iš karto po Naujųjų sutikimo buvo iškviestas į ligoninę – buvo daug pacientų. Namo grįžo tik įpusėjus sausio pirmajai. Tačiau dabar jo kolegos puikiai susitvarko ir vieni.

Medikai žino, kada jų darbymetis

Kalbinami medikai sakė, kad kai kiti švenčia – jiems darbymetis. Tai ir Naujieji metai, ir Šilutės miesto šventė bei kitos. Nors pastebėjo, kad šių metų Naujųjų sutiktuvės buvo palyginti ramios. Dar lemia sezoniškumas – pašalus ir tapus slidu padaugėja traumų.

Gydytojai užsiminė, jog anksčiau gruodžio–sausio mėnesiais padaugėdavo ypač vyresnio amžiaus žmonėms būdingų traumų – šlaunikaulio kaklelio lūžių. Tokių būdavo apie 12 per metus. Dabar sezoniškumo nebėra, o tokių lūžių daugėja. Iš to galima spręsti, kad Šilutės rajono gyventojai greitai sensta.

Saulius SODONIS „Šilokarčema“

Šilutės.info

(Visited 235 times, 1 visits today)